סידורי ישיבה

תכנון סידור ישיבה בחתונה שלכם (ובכלל בכל אירוע), הוא כמו לעשות פאזל אחד ענק ומורכב. עליכם לגלות היכן כל אדם משתלב בתמונה הכוללת וברגע שתתחילו: תמקמו את בני הדודים בשולחן אחד, את החברים מהאוניברסיטה בשולחן אחר, אתם תגלו שסידור ישיבה הוא הרבה יותר מסובך ממה שהוא נשמע. אך אפילו כאשר אתם עשויים לרצת להרים ידיים, מפני שנותרו 2 אנשים ושום מקום לשבץ אותם, חשוב לזכור שסידורי ישיבה שווים לחלוטין את המאמץ (והמאמץ נעשה בצורה נכונה). סמכו עלינו, כאשר יגיע היום הגדול, אתם תהיו כל כך שמחים שלא ויתרתם.
כדי לבצע את תהליך סידור הישיבה בצורה מקסימאלית, מומלץ להשתמש בהושבה דיגיטלית – המעניקה את כל היתרונות של סידור ישיבה אך בלי החסרונות הנלווים למסמכים רבים, טיוטות וכו'. במאמר הבא תגלו הכל על סידור ישיבה דיגיטלי, אילו סוגי הושבה קיימים, הסיבות לשימוש בסידור ישיבה דיגיטלי ועוד.

סוגי הושבה

כדי להבין את חשיבות סידור ההושבה, יש להבין תחילה כיצד מחייב אתכם מקום האירוע: לפי שולחן או לפי מוזמן? ומה קורה במצב בו חלק מהמוזמנים אינם מגיעים? לדוגמה, אם בחרתם באולם אירועים אשר מחייב אתכם לפי שולחן, אך חצי מהמוזמנים בשולחן מסוים לא הגיעו – האם האולם יגבה רק חצי מחיר או מחיר מלא עבור אותו שולחן? מדובר בפרטים חשובים במיוחד, שיש לוודא מראש בכל מקום אירוע אופציונלי ובמיוחד לפני סגירה על חוזה.
קיימים שני סוגי הושבה עיקריים בתחום האירועים: סידורי ישיבה שמיים וסידורי ישיבה קטגוריים.

סידורי ישיבה קטגוריים

סידור והושבת המוזמנים לפי קטגוריה מסוימת, לדוגמה: חברים מהעבודה מצד הכלה בשולחן מספר 3, חברים מהצבא מצד החתן בשולחן מספר 4 וכו'. כל שולחן מוקצב לקטגוריה מסוימת, כך שאין צורך להתעסק עם שמות או בהקצאת כיסאות לכל אורח. סידור ישיבה קטגורי חוסך זמן בתכנון החתונה, אך עשויות להיווצר בעיות עקב אורחים שלא יודעים בדיוק לאיזו קטגוריה הם משתייכים וכמובן שהפן האישי הולך לאיבוד.

סידורי ישיבה שמיים

סידור והושבת המוזמנים לפי שם, לדוגמה: סבתא שושנה, דודה רחל ושלושת בנות הדוד נעמי, שירה ומיכל בשולחן מספר 5. סידורי ההושבה השמיים נהדרים בכל אירוע, היות ומרבית האורחים (אם לא כולם) יודעים את שמם. אם האורח אינו בטוח בשולחן שלו או לאיזו קטגוריה הוא משתייך מבחינת חוגגי האירוע – הסידור השמי יסייע לו במציאת מושבו. בנוסף, לעומת סידור ישיבה קטגורי, המוזמן יודע בדיוק היכן הוא יושב, ברמת הכיסא, כך שאפשר למנוע בלבולים וויכוחים מראש בין המוזמנים. יתרון אחרון הוא כמובן התחושה האישית שמקבל המוזמן כאשר הוא מביט בשמו הפרטי ומרגיש שהוא אינו עוד מוזמן ברשימה גדולה.

מדוע מומלץ לעשות סידור ישיבה דיגיטלי (ובכלל)?

מזרז את תהליך ההושבה

אם אף אחד לא יודע היכן לשבת, האורחים ימצאו את עצמם נודדים בין השולחנות השונים, שוקלים אילו מהשולחנות הכי מוצא חן בעיניהם. אנשים ירצו להיצמד אל המשפחה והחברים: "תראי! סבא שושנה יושבת בשולחן ההוא, בואי נצטרף אליה!". אם תתנו לאורחים שלכם טווח חופשי, אתם עלולים לראות אנשים מחפשים שולחן לשבת בו גם בסיום המנה העיקרית. למה לבזבז זמן בלהושיב אורחים במקום, כאשר אפשר לרקוד? לא יהיה בזבוז זמן והתמהמהות בחתונה שלכם אם יהיה סידור ישיבה לחתונה מסודר.

מסדר את תהליך ההושבה - לכל מוזמן יש מקום

אם לא יהיה סידור ישיבה מסודר (המבוסס על אישור ההגעה לאירוע), המוזמנים עלולים למצוא את עצמם יושבים בשולחנות ללא בני הזוג שלהם או בשולחן בו הם לא מכירים אף אחד. מלבד תחושת חוסר הנעימות, המוזמנים עשויים לנסות "להעביר" כיסא על דעת עצמם משולחן אחד לשני או להוסיף כיסא חדש בשולחן בו הם מעוניינים לשבת, מבלי להודיע לעובדי החתונה – מה שעלול לגרום לבלגן בסידורי הישיבה של הקייטרינג ולכך שאורח לא יקבל את המנה שלו, בזמן שכל האחרים קיבלו. באופן כללי, הכל מתנהל בצורה פשוטה יותר כאשר מתכננים הכול מראש ומתכננים את ההושבה כך שהאורחים יוכלו לשבת עם הפלוס 1 שלהם ומנהל החתונה לא יאלץ להתעסק מהעברת מקומות והוספת כיסאות מיותרים. מומלץ להיעזר באישורי הגעה לחתונה, כדי לדעת בדיוק מי מגיע עם מי.

אתם יכולים להחליט מי ישב אתכם (ללא מבוכה מיותרת)

סביר להניח שההורים, האחים והאחיות ואורחי הכבוד שלכם, יהיו עסוקים בלברך את האורחים ולשוחח עם חברים ותיקים, לפני שתהיה להם הזדמנות לתפוס מושב. בלי שולחן שמור לקרובים והיקרים ביותר עבורכם, אתם עלולים למצוא את עצמכם יושבים לצד הדודה של ההורים שלכם שלא ראיתם שנים או עם הבוס מהעבודה. מדובר ביום הגדול שלכם, לכן וודאו כי האנשים האהובים עליכם יושבים סביבכם במהלך הערב. הדבר האחרון שאתם רוצים שיקרה הוא שחברכם הטוב ביותר ישב מוסתר מעיניכם בסוף החדר, מה שבהחלט יעיב על הערב הגדול שלכם.

אתם יכולים לשמור על השקט והשלווה ולהיענות לצרכי האורחים

כמארחים אדיבים, אתם מעוניינים לספק את הבקשות המיוחדות של האורחים שלכם. אם סבתא מגיעה עם כיסא גלגלים, אתם יכולים לוודא שהיא לא תאלץ לתמרן בין השולחנות, ע"י מיקום השולחן שלה במקום נגיש לכיסא גלגלים בכניסה לאולם האירועים. אם לדודה שלכם יש כבר בעיה בשמיעה, אתם יכולים לוודא כי היא תושב במקום רחוק מהלהקה ומהרמקולים ולהיפך – את הצעירים שרק רוצים לרקוד כל הערב אפשר לשים קרוב לרחבת הריקודים. עם סידור ישיבה, אתם יכולים להפריד בין החברים הפרועים יותר מהאוניברסיטה מקרובי המשפחה השמרניים יותר או להושיב אנשים שלא מחבבים אחד את השני – כמו גרושים וגרושות למשל – או אנשים אשר לא משתלבים היטב יחד, בשני צדדים נפרדים של החדר. סידור ההושבה עשוי להיות מאתגר, אך כאשר יגיע האירוע עצמו, אתם תהיו ממש שמחים שהקדשתם את הזמן להרכיב את הפאזל המסובך.

מהי הושבה דיגיטלית ומדוע היא כל כך חשובה בתהליך ההושבה?

כפי שכבר הבנתם, סידור ישיבה לאורחים הוא בגדר חובה בכל חתונה (אם הזוג מעוניין להימנע מלחץ נפשי מיותר). בעבר, סידורי ההושבה היו מתפרסים על גבי גיליונות נייר רבים, עם מחיקות, קריעות, קמטוטים ושאר תקלות המאפיינות נייר.

כיום, בעולם הדיגיטלי בו אנו חיים, ניהול סידור ישיבה מעולם לא היה קל (וידידותי לסביבה) יותר. הושבה דיגיטלית כוללת אתרים או אפליקציות, אשר מדמים את גודל מקום החגיגה (אולם אירועים, גן אירועים, יער, חווה, מסעדה וכו') ואת צורתו. השולחנות מסודרים על הצג כפי שיהיו מסודרים בזמן האירוע, וכל מה שנותר לכם לעשות הוא לשבץ את האורחים לפי רצונכם.

היתרונות בהושבה דיגיטלית כוללים את הנוחות הנפלאה שמגיעה עם הטכנולוגיה: אין צורך להסתבך עם ניירות רבים, מחיקות וטעויות – התוכנה מסדרת עבורכם את המוזמנים לפי רצונכם וחוסכת בלבולים, טעויות ונייר (אם אפשר ליהנות מנוחות, פשטות ומהירות ולהתחשב בסביבה על הדרך – למה לא?).

במערכת קונפטי סידור ההושבה הוא שמי ומאפשר סדר מקסימאלי יחד עם יחס אישי. ניתן לסדר את השולחנות לפי רצונכם ואפילו לעצב את צורתם וגודלם, ולהוסיף/להסיר כיסאות. בתום סידור ההושבה, קצת לפני החתונה, תישלח לכל אורח הודעה בה תופיע פתקית הושבה עם מספר השולחן שנקבע עבורם במערכת הדיגיטלית.